Sadzonki borówki amerykańskiej

Borówkę amerykańską można rozmnażać na różne sposoby. Do sadzonki borówki amerykańskiej rozmnażanie tradycyjne zalicza się rozmnażanie poprzez sadzonki i odkłady. Rozmnażanie poprzez nasiona nie jest stosowane, ponieważ siewki nie powielają cech dziedzicznych.

Sadzonki borówki amerykańskiej

Rozmnażanie borówki przez sadzonki

Jest to trudny zabieg i należy się do niego odpowiednio przygotować. Sadzonki borówki amerykańskiej rozmnażanie tradycyjne potrzebne do rozmnażania pobiera się w lipcu. Mogą być one zielone lub pół zdrewniałe. Cały proces polega na ukorzenianiu sadzonek, którym skraca się liście i pędy, a następnie wysadza w tunelach foliowych mających specjalne podłoże torfowe. Podczas ukorzeniania należy utrzymywać wysoką wilgotność i stałą temperaturę powietrza, która nie może spaść poniżej 18 stopni Celsjusza. Tak przygotowane sadzonki powinny ukorzenić się w ciągu dwóch miesięcy.

Rozmnażanie borówki przez odkłady

Sadzonki borówki amerykańskiej rozmnażanie tradycyjne poprzez odkłady jest o wiele prostszą metodą. Można ją polecić każdemu początkującemu ogrodnikowi. Polega ona na selekcji jednorocznych pędów i wybraniu tych najsilniejszych. Następnie wsadzamy pędy do ziemi i przysypujemy je ziemią. Górną część pędu kierujemy ku górze, jeśli jest to konieczne, możemy go przywiązać do palika. Należy go regularnie podlewać, aby utrzymać stałą wilgotność gleby. Proces rozmnażania poprzez odkłady najlepiej wykonać wczesną wiosną, a jesienią powinny już wytworzyć własne korzenie.

Więcej informacji: https://romanscy.info/borowka-amerykanska/