Chleb pita

Dyskusje na temat pochodzenia wielu produktów dostępnych na rynku w dzisiejszych czasach trwają od dawna. Jednym z dań, o którego pochodzenie kłócą się nieustannie kraje Bliskiego Wschodu, jest chleb pita. Trudno jest bowiem jednoznacznie określić, skąd właściwie wywodzi się ten rodzaj pieczywa.

W poszukiwaniu korzeni

Pewne jest, że chleb pita ma swoje początki na terenach dawnej Syrii i ogólnie rozumianych państw arabskich. Wskazuje na to między innymi pochodzenie nazwy tego produktu, bowiem wywodzi się ona z języka greckiego. To w tych regionach wymyślono ten prosty placek składający się w podstawowej wersji jedynie z mąki, wody i drożdży. Właśnie nim chleb pita zawdzięcza tworzącą się naturalnie w procesie pęcznienia charakterystyczną kieszonkę.

Chleb grecki pita

Jak przygotować chleb pita?

Jest to bardzo prosty proces, chociaż wymaga czasu niezbędnego do wyrośnięcia drożdży. Wystarczy połączyć je z odrobiną cukru i ciepłej wody, aby wytworzyć rozczyn. Następnie dodaje się do niego mąkę oraz sól i pozostawia do wyrośnięcia. Gdy ciasto osiągnie już wystarczającą objętość, można podzielić je na części i rozwałkować na małe placki, które kładzie się na rozgrzanej, suchej patelni. I chleb pita właściwie jest gotowy.

Siła tego produktu tkwi przede wszystkim w prostocie jego przygotowania, ale także w jego ekonomiczności, gdyż niewielkim kosztem można stworzyć bazę do dowolnego posiłku. Dlatego też chleb pita staje się coraz bardziej popularny. Można przygotować go samodzielnie lub kupić w coraz większej ilości supermarketów, a nawet na zwykłych targach. Można powiedzieć, że chleb pita zaczyna powoli podbijać świat.

Dowiedz się więcej na https://ekmek.pl/chlebek-pita-gdzie-kupic/!