Czym właściwie jest pita? Jest to okrągły, pszenny, płaski placek. Podstawowe składniki tego rodzaju pieczywa to mąka, woda i drożdże. Po upieczeniu naturalnie tworzą się w nich kieszonki, w które wkładany jest farsz. Natomiast istnieje również inna odmiana tego chleba. Jest to pita typu greckiego, która charakteryzuje się brakiem wyżej wspomnianych kieszonek. Placki te zwija się w kształt rożka i wypełnia się je potrawą gyros. Aktualnie tej samej nazwy używa się do kebabów typu fast food. W Grecji to określenie oznacza wszystkie placki, nawet te słodkie. Jedynie te używane do pizzy mają własną, odmienną nazwę. Przykładowo milopita to placek z jabłkami.
Pochodzenie
Pieczywo to pochodzi najprawdopodobniej ze starożytnej Syrii, natomiast placki podobne do pita, piekli ludzie już 12 tysięcy lat temu. Są one bardzo popularne na Bliskim Wschodzie. W tych krajach pita nazywana jest też libańskim, syryjskim lub arabskim chlebem.
Vegan Friendly
Są to placki całkowicie wegańskie. Na żadnym etapie ich produkcji nie wykorzystuje się produktów odzwierzęcych. Przepisów na wegańskie pity jest bardzo wiele w internecie i na pewno każdy znajdzie taki, który podbije jego serce. Można je robić z serem halloumi, tofu lub innymi wyrobami z soi. Chlebki te są znakomitą alternatywą dla tortilli oraz quesadilli, które każdy z nas zapewne jadł już wiele razy. Z uwagi na wiele rodzajów placków pita, przepisy nigdy nam się nie skończą i będziemy mogli cieszyć się naszym nowym, pysznym odkryciem przez bardzo wiele dni.
Dowiedz się więcej na https://ekmek.pl/chlebek-pita-jaka-historia-sie-z-nim-wiaze/!