Czym są i jak działają drukarki termotransferowe?

Drukarki termotransferowe to drukarki, które drukują na papierze bądź też na innym rodzaju materiału. Główna zasada ich działania opiera się na roztapianiu pokrycia specjalnej taśmy, czego efektem jest przyklejenie barwnika do materiału, na którym następuje drukowanie. Taki wydruk charakteryzuje się ogromną trwałością, stąd jego zastosowanie w takich branżach jak tworzenie kodów kreskowych oraz etykiet do artykułów odzieżowych. Drukarki termotransferowe posiadają przeciętną rozdzielczość 300 dpi oraz szerokość 100 mm.

	drukarki termotransferowe

Drukarki termotransferowe posiadają zdolność wydruku przy udziale i z wykorzystaniem tzw. folii termotransferowej. Materiał, na którym odbywa się proces drukowania musi być dopasowany do wydruku z użyciem taśmy barwiącej. Najważniejszy element omawianego typu drukarki to głowica drukująca, która podczas procesu drukowania nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Dochodzi do reakcji między głowicą a taśmą termotransferową, co umożliwia bardzo dokładne odwzorowanie przygotowanego projektu graficznego na konkretnym typie materiału. Głowica drukująca to bardzo zaawansowany technologicznie element. Dzięki wyposażeniu go w punkty grzewcze o odpowiedniej gęstości jest on w stanie wykonywać wydruki o odpowiedniej gęstości oraz o ustalonej rozdzielczości.

Wybierając drukarkę do kodów kreskowych należy zwracać uwagę na kilka bardzo ważnych szczegółów. Przede wszystkim należy ustalić jakie będzie przeznaczenie druku oraz jego wielkość. Po drugie czy dana drukarka jest autonomiczna oraz czy posiada możliwość podłączania dodatkowych modułów komunikacyjnych takich jak Ethernet czy Bluetooth. Ważną sprawą jest również jej cena oraz warunki gwarancji. Każdy kupujący powinien wiedzieć, że najważniejszym elementem takiej drukarki jest głowica drukująca. Warto więc przed zakupem takiej drukarki poczytać nieco o parametrach głowic drukujących, a przede wszystkim o jej rozdzielczości. Ostatnią kwestią przy doborze tego typu sprzętu są jego unikalne cechy, a więc sprawy takie jak oprogramowanie czy dodatkowe akcesoria.