Czy każda osoba ma szansę wypełniać jakąkolwiek profesję?

Żeby właściwie realizować którąkolwiek robotę przydatna jest nam do tego właściwa wiedza i zdolności.
To bezdyskusyjna podstawa, bez tej trudno wyobrazić sobie wykonywanie jakiejkolwiek bardziej trudnej profesji oprócz tych najłatwiejszych, oczekujących wyłącznie rzeczywistej tężyzny fizycznej.
Im robota jest istotniej złożona, tym wykształcenie i doświadczenie winny być lepsze, bo i odpowiedzialność jest przeważnie wyższa.
Jednak mimo iż tego rodzaju rzeczy, takie jak dobra edukacja, kompetencje i doświadczenie uchodzą za najważniejsze, to do wykonywania licznych zawodów a także zaczynania niezliczonych robót potrzebne są także pewne cechy osobowości i wszystkim znane predyspozycje, bez których to kłopotliwie o właściwe robienie danej profesji, a w nielicznych zawodach jest to wręcz niemożliwe. Lub co najmniej nader niebezpieczne, względem zdrowia i egzystowania wykonującego ale i ludzi wokół.
Idealnym tego zobrazowaniem są choćby prace na wysokościach, jakie stanowią rzecz naturalną w wielu budowniczych rzemiosłach. Ocieplanie obiektów, remonty napowietrznych sieci przesyłowych, remontowanie kominów a także mnóstwo różnych zawodów wymaga od zatrudnionych roboty na nierzadko niezwykle sporej wysokości.


Bywa że nawet przykrycia dachowe budowli są na tyle wysoko, iż niepodważalnie niezbędne jest pełne wysokościowe zabezpieczenie tego typu prac.
Jeżeli ktoś posiada lęk wysokości a także obawy przed takiego rodzaju profesją to rzeczywiście jest niezmiernie trudne pokonanie tej bariery, która jest co prawda przede wszystkim umysłowa i jest w głowie, lecz jednak jest niezwykle ogromna oraz przeważnie trwale osadzona.
Osoba, jaka ma tego rodzaju obawy nie pasuje zbyt do roboty na dachu lub wysokości, dlatego że nie dość że ryzykuje swoje zdrowie, lecz niekiedy także pozostałych robotników, to poza tym z praktycznego punktu pojmowania jest z niej mały profit, dlatego że przeczuwając strach oraz obawę przed takiego typu robotą, będzie bezsprzecznie słabo efektywna przy wypełnianiu własnych zadań.