Częste picie alkoholu – czy to uzależnienie?

Nałóg alkoholowy jest kłopotem społecznym i wyraża się zaburzeniami polegającymi na utracie panowania nad ilością przyjmowanego alkoholu, a w efekcie nad swoim egzystowaniem. Czerpią z niego osoby w rozmaitym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zaczyna się od popijania dla odprężenia, aż do chwili, w którym człowiek odkrywa, że minimalizuje on dodatkowo uciążliwe nastroje. Występujące luki w pamięci to początkowe symptomy ostrzegawcze przed fazą najgorszą, jaka wyraża utracenie kontroli nad spożywaniem alkoholu.

Nader powszechnie cierpi na tym najbliższa rodzina, życie zawodowe, pieniądze a do tego zdrowie. Alkoholizm jest chorobą, która nieprzerwanie postępuje oraz może prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do śmierci, jeśli osoba uzależniona nie zaczyna stosownej kuracji. Jedną z takich są spotkania Anonimowych Alkoholików, jakie są ochotnicze a także posiadają na względzie zachowanie stanu wstrzemięźliwości swojej oraz podtrzymywanie pozostałych osób z kłopotem alkoholowym. Bezsprzecznie wsparcie bliskich osób jest równie znaczące. Świadomość, że nie jest się w pojedynkę z utrapieniami a także uzależnieniem.


Z myślą o osobach chorych powstała także aplikacja na telefony „Nie piję, nie biorę”. Zawarty w niej kalendarzyk wstrzemięźliwości zezwala na dodawanie każdego dnia w miesiącu kolorem zielonym (dni w trzeźwości) a także czerwonym (niedochowanie wstrzemięźliwości), a zestaw rad pod postacią dwunastu kroków oraz dwunastu zwyczajów ustanowionych przez Anonimowych Alkoholików ułatwiają jednostce uzależnionej pokonanie choroby alkoholowej. Mobilny Anioł Stróż to również najistotniejszy program HALT stanowiący najważniejszą część idei zdrowienia. Aplikacja przesyła trzy oznajmienia: o dwudziestu czterech godzinach bez alkoholu/narkotyków, programie HALT i również upomnienie o oznaczeniu dnia w kalendarzu. Na dodatek obrazuje osobie uwikłanej w chorobę alkoholową statystyki oraz motywuje nagradzając medalami za pozostanie w trzeźwości.
Jakikolwiek sposób jest stosowny, żeby uwolnić się od uzależnienia i odzyskać panowanie nad własnym życiem.