Co warto wiedzieć na temat tego co musimy zrobić nim zaskoczy nas pora zimowa.

Rokrocznie wraz z pierwszym śniegiem media pełne są trochę kpiących nagłówków pt. zima znowu zaskoczyła drogowców. Rzeczywiście pomimo prognoz pogody pierwsze opady śniegu powodują nierzadko paraliż miasta. Tylko w minionym roku pierwszego dnia opadów w Gdańsku doszło do ogromnych zatorów ulic i 26 kolizji drogowych z udziałem samochodów osobowych. We wszystkich winnym okazały się opony, które mimo zmiany pogody nadal nie pozostały zmienione na zimowe.

Przygotowania do sezonu zimowego powinniśmy zaczynać już na przełomie listopada i grudnia. Pozwoli to nie tylko uciec od groźnych sytuacji na jezdni ale również kolejek w punktach specjalizujących się w wymianie kół oraz opon. Opony warto nabyć nowe, w dedykowanych ku temu miejscach – nie zaś z drugiej ręki albo nieznanej marki. Przyczepność do drogi jest fundamentalnym filarem bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego zatem nie powinno się rozpatrywać tej sprawy po macoszemu. Z dobrej klasy oponami udajemy się do serwisu zajmującego się przygotowaniem naszych kół do poruszania się po drodze. Miejsc takich jest mnóstwo, przykładowo nałożenie oraz wyważenie opony Gdańsk oferuje w 47 punktach rozrzuconych we wszystkich dzielnicach miasta. Cena tego typu usługi wynosi około 100 zł, czasem ponadto punkty oferują (za dodatkową opłatą) „garażowanie” naszych opon letnich. Umożliwiają nam tym samym oszczędność przestrzeni a sobie pewność, że do nich powrócimy.

wyważenie opony Gdańsk


Wymiana samych kół jest mało skomplikowanym zajęciem. Raz wyważone opony powinny dopełniać swoją rolę w następnych sezonach, bez potrzeby odwiedzania każdego roku zakładów wulkanizacyjnych.

Poza oponami warto również, przed jesienią, zamienić chodniczki samochodowe na gumowe. W porze deszczowej są bardziej przydatne i łatwiejsze w codziennej eksploatacji w czasie deszczowych dni.